GroenLinks-PvdA en NSC presenteren initiatiefnota Nederlandse cloud

GroenLinks-PvdA en NSC presenteren initiatiefnota Nederlandse cloud

GroenLinks-PvdA en Nieuw Sociaal Contract presenteren vandaag een plan voor een Nederlandse cloud om de overheid van het Microsoft-infuus te krijgen. Hier lees je hoe we dat aanpakken.

Steeds vaker kiezen overheidsorganisaties ervoor om hun ICT-systemen over te zetten naar de cloud. Zo kan je altijd bij je bestanden via het internet en hoef je geen eigen computers te verzorgen. Dat daarmee stilletjes steeds meer macht naar Amerikaanse Big Tech verschuift, lijkt niemand op te vallen. Toch is het reden tot zorg, vinden Tweede Kamerleden Jesse Six Dijkstra (NSC) en Barbara Kathmann (GroenLinks-PvdA). Om het tij te keren lanceren ze vandaag hun plan voor een sterke Nederlandse cloudsector.

Drie stappen

  • Ten eerste moeten essentiële diensten zoals mail- en chatapplicaties in eigen beheer gehouden worden. Deze functies zijn zo fundamenteel aan het functioneren van onze overheid dat we hierop geen problemen kunnen riskeren. We moeten de regie over digitale soevereiniteit herpakken en stellen daarom het doel in 2029 voor tenminste 30% clouddiensten uit Nederland te gebruiken.
  • Ten tweede moet de Rijksoverheid haar macht als grootste ICT-afnemer in het land beter aanwenden. Door Nederlandse inkoopkracht in te zetten kunnen kleinere spelers een kans krijgen te groeien. Nederlandse en Europese samenwerking wordt bevorderd en zo zorgen we voor een gezonde voedingsbodem en eerlijkere concurrentie.
  • Ten derde gaan we ervoor zorgen dat we onze eigen afspraken nakomen. Nagenoeg iedereen is het er namelijk over eens dat Big Tech niet teveel macht moet krijgen, maar wanneer iedereen in het eigen departement de makkelijkste en goedkoopste keuze maakt, raakt onze afhankelijkheid van de paar grootste bedrijven (Microsoft, Amazon en Google) steeds groter. Door de Chief Information Officers verantwoordelijk te stellen voor het bewaken van strategische autonomie en dit als harde eis op te nemen in verschillende wetten, kunnen we het tij keren.

NSC Tweede Kamerlid Jesse Six Dijkstra: “De manier waarop de overheid de afgelopen decennia is omgegaan met de verantwoordelijkheid voor onze data en digitale diensten, is veel te kortzichtig en gemakzuchtig geweest. Zodra Nederland niet meer in staat is om zijn eigen ICT- systemen te beheren, dan komen uiteindelijk burgers in de problemen. Gelukkig is het nog niet te laat. In onze initiatiefnota doen we concrete, haalbare voorstellen om de Nederlandse digitale autonomie terug te pakken en te bewaken.”

GroenLinks-PvdA Tweede Kamerlid Barbara Kathmann: “Als we ministeries fysiek zouden verhuizen naar panden in Californië zou het land te klein zijn. Maar wanneer we onze hele digitale infrastructuur – van gesprekken tussen ministers, tot alle documentatie van de Tweede Kamer aan toe – naar Microsoft in de Verenigde Staten laten verhuizen kraait er geen haan. Dat kan enorme gevolgen hebben en in de huidige turbulente tijden moet je zulke risico’s niet lopen. Deze initiatiefnota houdt de uitlevering van de Rijksoverheid aan Big Tech een halt aan.”

Nieuws

Meer nieuws
Ursula von der Leyen
Nieuws

Von der Leyen met steun GroenLinks-PvdA herkozen

Het Europees Parlement stemde zojuist in met een nieuwe termijn voor Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Hiervoor kon von der...
Onderzoek bewijst: groot desinformatie-netwerk beïnvloedde EU-verkiezingen
Nieuws

Onderzoek bewijst: groot desinformatie-netwerk beïnvloedde EU-verkiezingen

Vele duizenden nepaccounts hebben de publieke opinie op X (voorheen Twitter) beïnvloed tijdens de campagne voor de Europese verkiezingen. Georganiseerde...
GroenLinks-PvdA en SP presenteren Initiatiefnota Dakloosheid
Nieuws

GroenLinks-PvdA en SP presenteren Initiatiefnota Dakloosheid

Samen met ervaringsdeskundigen en mensen uit de praktijk hebben GroenLinks-PvdA-Kamerlid Lisa Westerveld en SP-Kamerlid Sandra Beckerman maandag een twintig-puntenplan gepresenteerd...
Portret van Raoul White
Nieuws

Speech Keti Koti-viering Den Bosch, 1 juli 2024

Door Raoul White, Tweede Kamerlid GroenLinks-PvdA 1. Inleiding Geachte aanwezigen, goedenavond, gu neti, Vandaag herdenken we het einde van de...
Dit is ons team in het Europees Parlement
Nieuws

Dit is ons team in het Europees Parlement

We wisten het natuurlijk al een ruim week en vandaag heeft de Kiesraad het officieel bevestigd: GroenLinks-PvdA is de grootste...
GroenLinks-PvdA en NSC presenteren initiatiefnota Nederlandse cloud
Nieuws

GroenLinks-PvdA en NSC presenteren initiatiefnota Nederlandse cloud

GroenLinks-PvdA en Nieuw Sociaal Contract presenteren vandaag een plan voor een Nederlandse cloud om de overheid van het Microsoft-infuus te...
Frans Timmermans kijkt serieus en reikt zijn arm naar het publiek tijdens de Banninglezing
Nieuws

Nieuw boek Frans Timmermans: Nederland is van ons allemaal

“Nederland is van ons allemaal” is het nieuwe boek van GroenLinks-PvdA fractievoorzitter Frans Timmermans. Daarin waarschuwt hij kiezers voor het...
GroenLinks-PvdA de grootste bij de Europese verkiezingen
Nieuws

GroenLinks-PvdA de grootste bij de Europese verkiezingen

Wat een resultaat! Met een duidelijk verschil is GroenLinks-PvdA de grootste partij van Nederland geworden bij deze Europese verkiezingen. We...
10 plannen van GroenLinks-PvdA in Europa
Blog

10 plannen van GroenLinks-PvdA in Europa

De Europese verkiezingen staan voor de deur en – je hoort het vast vaker – Europa is ontzettend belangrijk voor...